FANDOM


Rade Šerbedžija (ur. 27 lipca 1946 r.) — chorwacki aktor filmowy pochodzenia serbskiego[1]. Wcielił się w Mykewa Gregorowicza w pierwszej części filmowej adaptacji książki Harry Potter i Insygnia Śmierci. Swoją rolę opisał jako "małą, ale interesującą".

Znany jest z roli Borysa Brzytwy z filmu Przekręt i Dr. Vladimira Nekhorvicha z Mission: Impossible II. Zagrał równiez małą rolę w Batman: Początek.

Filmografia Edytuj

2018 Proud Mary Luka
2017 Untitled Nikola Tesla Project
2016 Osloboduvanje na Skopje Gjorgjija
2016 Przyrzeczenie 

The Promise

Stephan
  • (niewymieniony w czołówce)
2016 Porzucony według Harlana Cobena 

The Five (serial TV 2016 - )

Jakob Marosi
2016 Mata Hari 

(serial TV 2016 - )

2016 Prvaci sveta 

(serial TV 2016 - )

Stary Dane Stukalo
2015 Tesla Profesor Petrow
2015 Wróble 

Sparrows

Tomislav
2014 Cry of the Butterfly Ray
2014 Legenda Herkulesa 

The Legend of Hercules

Chiron
2014 Tekken: A Man Called X Minister
2013 Szkarłatna wdowa 

Red Widow (serial TV 2013 - )

Andrei Petrov
2013 Sobowtór 

The Double

Przerażający starszy mężczyzna
  • (niewymieniony w czołówce)
2013 Vino dentro
2012 Die Vierte Macht Onjegin
2012 Uprowadzona 2 

Taken 2

Murad Krasniqi
2012 Treto poluvreme Don Rafael
2012 Ustanicka ulica Prokurator
2012 Balkan Is Not Dead Ikonomo
2011 Kraina miodu i krwi 

In the Land of Blood and Honey

Nebojsa
2011 Tatanka Vinko
2011 X-Men: Pierwsza klasa 

X-Men: First Class

Rosyjski generał
2011 Io sono Li Bepi
2011 Zmajeva ostrica Dyrektor Universe
2010 Kao rani mraz Vasa Ladacki w dojrzałym wieku
2010 Lonesdale
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I 

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Gregorowicz
2010 5 dni wojny 

5 Days of War

Pułkownik Alexandr Demidov
2010 Sedamdeset i dva dana Mane Paripovic
2010 Downton Abbey 

(serial TV 2010 - 2015)

Książę Igor Kuragin
2009 Złodziejski kodeks 

Thick as Thieves

Nicky / Victor
2009 W nurcie życia 

Middle Men

Nikita Sokoloff
2008 Kwarantanna 

Quarantine

Yuri Ivanov
2008 Oko 

The Eye

Simon McCullough
2007 Hermano Carlos Avileda
2007 Strzelec 

Shooter

Michael Sandor
2007 Say It in Russian Raf Larin
2007 M...jak miłość 

L ... kot ljubezen

2007 Ulotne fragmenty 

Fugitive Pieces

Athos

1 nominacja

2007 Liebesleben Arie
2007 Balkanski sindrom Alen
2007 Pravo čudo
2007 Bitwa w Seattle 

Battle in Seattle

Dr Maric
2007 Fallen 

(miniserial 2007 - )

Dr Lukas Grasic
2006 Starszy syn 

The Elder Son

Max
2006 Moscow Zero Siergiej
2005 Batman - Początek 

Batman Begins

Bezdomny
2005 Mgła 

The Fog

Kapitan Blake
2005 Short Order Paulo
2005 Na powierzchni 

Surface (serial TV 2005 - 2006)

Dr Aleksander Cirko
2005 The Keeper: The Legend of Omar Khayyam Imam Muaffak
2005 Go West Ljubo
2004 Eurotrip 

EuroTrip

Tibor
2004 The Fever Dyplomata
2003 Ruchome piaski 

Quicksand

Oleg Butraskaya
2003 Ilaria Alpi - Il più crudele dei giorni Miran Hrovatin
2002 Spokojny Amerykanin 

The Quiet American

Inspektor Vigot
2001 Południowy Pacyfik 

South Pacific (TV)

Emile de Becque
2000 Przekręt 

Snatch.

Boris Klinga
2000 Mission: Impossible 2 

Mission: Impossible II

Dr Nekhorvich
2000 Kosmiczni kowboje 

Space Cowboys

Generał Wostow
1999 Oczy szeroko zamknięte 

Eyes Wide Shut

Pan Milich
1999 Stygmaty 

Stigmata

Marion Petrocelli
1999 Il dolce rumore della vita Bruno Meier
1998 Wielki Joe 

Mighty Joe Young

Strasser
1998 Ślub po polsku 

Polish Wedding

Roman
1998 Ziemia, morze, wojna 

Mare largo

François Riffaud
1997 Święty 

The Saint

Ivan Tretiak
1997 Rozejm 

La tregua

Greek
1997 Praski duet 

Prague Duet

Jiri Kolmar
1997 Balkan Island: The Last Story of the Century Rusty
1996 Memento Oficer
1996 Broken English Ivan
1996 Nečista krv Mitke
1995 Two Deaths Pułkownik George Lapadus
1995 Belma Josip Papac
1994 Zanim spadnie deszcz 

Before the Rain

Aleksander

1 nagroda

1994 Urnebesna tragedija Kosta
1993 Kontesa Dora Karlo Armano
1992 Dezerter
1990 Karnawał, anioł i pył 

Karneval, andjeo i prah

1989 Covjek koji je volio sprovode Hinko
1988 Manifest 

Manifesto

Emile
1988 Vecernja zvona 

(serial TV 1988 - )

Tomislav Kovac
1988 Zagrljaj 

(serial TV 1988 - )

1988 Wojna Hanny 

Hanna's War

Kapitan Ivan
1987 Hudodelci Raka
1987 Die Verliebten Dusan
1986 Putovanje u Vucjak 

(serial TV 1986 - 1987)

Krešimir Horvat
1986 Vecernja zvona Tomislav K. Burbonski
1985 Horvatov izbor Kresimir Horvat
1985 Piękne jest życie 

Život je lep

Grający na harmonijce
1984 Una Profesor Misel Babic
1984 U raljama zivota Intelektualista
1984 Pejzazi u magli Ojciec Leli
1983 Noc poslije smrti
1982 13 lipiec 

13. jul

Kapitan Mitrovic
1982 Variola vera Doktor Grujic
1982 Kiklop Ugo
1982 Život i Prica 

(TV)

1981 Banovic Strahinja Abdullah
1981 Tuga 

(TV)

1981 Nepokoreni grad 

(serial TV 1981 - )

1980 Duvanski put 

(miniserial 1980 - )

1980 Panna 

Gospodjica

Vlado Ratko
1979 Povratak
1979 Novinar Vlado Kovač
1979 Usijanje Tomo
1978 Bravo maestro Vitomir Bezjak
1977 Nagonka 

Hajka

Lado
1977 Nikola Tesla 

(serial TV 1977 - )

Nikola Tesla
1976 U registraturi 

(serial TV 1976 - )

Ivica Kicmanović
1976 Uzicka republika 

(serial TV 1976 - )

Oficer
1975 Pesma 

(serial TV 1975 - )

Mica Ranovic
1974 Predstava Hamleta u Mrdusi Donjoj Joco / Hamlet
1974 Republika Użycka 

Užička Republika

Czetnicki oficer Kosta Parac
1974 Nocturno 

(TV)

Lucio Klaric
1973 Życie dla miłości 

Živjeti od ljubavi

Davor
1972 Poslijepodne jednog fazana Młody człowiek
1972 Gwiazdy są oczami wojownika 

Zvezde su oci ratnika

Rade
1971 Prosjaci i sinovi 

(serial TV 1971 - )

Matan Potrka
1971 Tam, gdzie rośnie zielony bór 

U gori raste zelen bor

Domobran Kicos
1970 Mijają dni 

Idu dani

1970 Czerwone kłosy 

Rdeče klasje

1969 Gott mit uns
1969 Sedmina - Pozdravi Mariju Niko
1967 Iluzija


Zobacz też Edytuj


Przypisy